Štěpanice

 
 
« zpět na předchozí stránku
 

Štěpanice

 
Krkonoše

Vyrazíme z dolnoštěpanické křižovatky při soutoku Jizery a Cedronu, kde se začátek vyznačené cesty (vede až do Špindlerova Mlýna), po které první polovinu trasy půjdeme.

Dolní Štěpanice jsou součástí Benecka a jsou známy jako působiště Jana Buchara, průkopník turistiky a lyžování v Krkonoších. Ten učil 41 let na zdejší škole, ke které po chvíli dojdeme. Asi 30 m před školou však odbočíme ze silnice vlevo kolem hasičské zbrojnice a stoupáme nejprve pěšinou přes les Borový, později polní cestou s pěkným nadhledem na Štěpanice.

Les s pastvinami Zákoutského vrchu dochází k osamělým stavením vedle Homolky. Nabízejí se přenádherné výhledy do kraje s dominantami čedičových vrchů Kumburku s Táborem. Dojdeme na neobvykle plochý hřbet nazvaný Vrcha a nebo Na vrších u místního rozcestníku překřížíme silničku, vedoucí k samotě Zákoutí a po polní cestě dorazíme k lomu cesty, odkud je jeden vůbec z nejkrásnějších výhledů na Kotel.

Po chvíli se zelené značení opět lomí a stoupá po silničce směrem na Benecko. My však půjdeme přímo a po neznačené úzké asfaltce klesáme kolem udržovaných roubených chalup do Horních Štěpanic. Přijdeme k empirovému kostelu Nejsvětější Trojice, na jehož místě ale stával farní kostel, sloužící podhradní vsi Štěpanice jiz od 14. století.

V zatáčce pod kostelem uhneme ze silnice vpravo a nad pravím břehem potoka dojdeme starobylou hradní cestou pod zříceninu hradu Štěpanice. Vznikl na počátku 14.stol. jako sídlo jedné větve Valdštejnů. Dnes zde probíhá archeologický průzkum a částečná rekonstrukce.

Od hradu klesáme úvozovou cestou pestrými lukami na silnici, kde přidáme k červeně značené Bucharově ceste, ze Žalého do Jilemnice. Již bez problémů projdeme Dolními Štěpanicemi, kolem již zmíněné školy a opravené pseudogotické kapličky.