rozhledna na Žalý

 
 
« zpět na předchozí stránku
 

rozhledna na Žalý

 
Krkonoše

Od hotelu Zlatá vyhlídka vykročíme lesem po červeně značenou Bucharovou cestou vzhůru úbočím Žalého. Již z první paseky je krásný pohled na Jilemnicko i dál do podhůří. Cesta se stoupá strměji od žlutě značené odbočky na Křížovky a Vrchlabí.

Po zdolání hřebene ještě půjdeme 50 m v pravo k rozhledně, 18 m vysoké kamenné věži na vrcholu Předního Žalého (1019 m n. m.). Díky poloze na značně přesunuté Žalské rozsoše a relativně velké nadmořské výšce (vrchol je tvořen rulou, odolávající zvětrávání) je odtud neomezený panoramatický rozhled zřejmě jeden z nejlepších v Čechách.

Za ideálních podmínek lze prý vidět věže pražských chrámů.

Rozhledna je otevřena mezi 10-16 hodinou (informace,občerstvení, suvenýry). Od rozhledny se mužem vrátit stejnou cestou, kterou jsme přišli, nebo pokračovat dál po Bucharově cestě. Vydáme se novou vrstevní cestou, svážnicí na západní straně hřebenu Zadního Žalého (1036 m n. m.). Cesta vede rozlehlými pasekami po kalamitních těžbách a nabízejí se nám velké výhledy na západní Krkonoše, Jizerské hory, Ještěd i Český ráj.

Samozřejmě jestli je příznivá viditelnost. Na lomu cesty (klesání vlevo) se za chvíli připojíme k červené značce, ale na rozdíl od ní (odbočí vpravo) velice prudce klesáme k Sychrovu (hodní část Benecka) přímo širokou cestou s tyčovím zimním značením. V blízkosti hotelu Žalý dorazíme ke startu bežeckých tratí, kde se připojíme na žlutě značenou cestu a po ní sejdeme na hlavní silnici (zastávka autobusu) u Horského hotelu Kubát.