Na vrcholky Krkonoš

 
 
« zpět na předchozí stránku
 

Na vrcholky Krkonoš

 
Krkonoše

Od Harrachovského informačního střediska Správy Krkonošského národního parku nebo autobusové nádraží vyjdeme po modré turistické značce, nadchodem přejdeme silniční obchvat a kolem úpravny vody dojdeme k Mumlavské boudě a Mumlavskému vodopádu.

Pokračujeme Mumlavským dolem asfaltovou cestou na pravém břehu řeky. Před rozcestím Krakonošova snídaně odbočíme k severu po červené směrem k Vosecké boudě.
Táhle stoupáme krátkou zkratkou, později zásobovací cestou (společně se žlutou ).
Vosecká bouda (1250m n. m.) je jednou z klasických krkonošských horských stavení.
Byla založena jako útulek pro dřevaře (pol. 18 století), od r.1896 slouží jako turistická chata -dnes majetek klubu českých turistů.
Krásný dřevěný interiér.
Z Vosecké boudy krátce stoupáme klečovými porosty ke státní hranici a u žulového skalního výhozu Tvarožníky (1322m n. m. ) se napojíme na Cestu česko-polského přátelství, která vede po skoro celé délce Slezkého hřbetu.

Přibližně na sever od nás se zvedá vrchol Szrenica (1361m n. m. ) s polskou chalupou, meteorologickou stanicí a o něco níže je horní stanice lanovky.
My se však vydáme opačným směrem a po necelých dvou kilometrech červeně značené cest, vedoucí převážně polským uzemním , na rozcestí u bývalé České budky odbočíme opět doprava a po žlutých značkách dojdeme k symbolickému prameni Labe.

Pohodlnou cestou pokračujeme po žluté,od křižovatky u čtyř pánů po zelené tur. cestě na rozcestí Růženčiny zahrádky. Prošli jsme tvz. zarovnaným povrchem Navorské, Labské, Pančavké louky s rozsáhlými rašeliništi a klečovými porosty.

Po pár krocích po červeném značení přicházíme k tajemné Růženčině zahrádce.
Od sedla mezi Lysou horou a kotlem (Kotelné sedlo) prudce klesáme k enklávě Dvoraček. Po občerstvením pokračujeme po tvz .Krakonošově cestě (zeleně značená : vede z Míseček do Harrachova ) k důležitému rozcestí Ručičky (980 m n. m.), přičemž se nám nabízejí výhledy do západokrkonošského podhůří a především na Rokytnici .

U Ručiček odbočíme vpravo do klidného údolí Ryzího potoka (dříve Sejfského), podle kterého sestupujeme až do osady Rýžoviště. Ta byla nejdříve osídlenou částí dnešního Harrachova (snad již ve 14. stol.) a o jejím hornickém původu svědčí jak jméno české, tak i staré Německé Seifenbach (seifie, česky sejp- ryžovnická haldička ).

Dnes rekreační a sportovní středisko (lyžařské vleky a sjezdovky ). Z Ryžoviště dokráčíme pohodlně po silničce podél hřebínku Skalní stěna do výchozího bodu v Harrachově.