Jizerky

 
 
« zpět na předchozí stránku
 

Jizerky

 
Krkonoše

Na tuto túru vyrazíme třeba ze křižovatky u hotelu Karolína (mezi sklárnou a kempem) na Novém Světě po červeně značkované turistické cestě. K ní se poblíž na JZ okraji obce připojuje, modře značená cesta, přicházející Anenským údolím z centra Harrachova.

Mírně stoupáme k harrachovskému nádraží (vlak však případně využijeme při zpáteční cestě), projdeme osadu Mýtiny (od roku 1959 patří Polsku) a poměrně strmou lesní cestou sejdeme do údolí Jizerky, kterou překonáme po jednoobloukovém mostku pro pěší.

Odtud, z Martinského údolí, stoupáme silničkou podle řeky Jizery k zajímavému mostu železniční trati Tanvald-Harrachov. Lesní cestou (stále po pravém břehu a po červené) balvanitého koryta Jizery s peřejemi a četnými evorzními tvary (obři hrnce) dojdeme až na úpatí Bukovce. Na vrchol Bukovce (1005 m.n.m) procházíme bukovým lesem, který dal hoře jméno. Z vrcholu se nám, vzhledem k odumírání smrkových porostů, otevře pohled na k severu a západu na Jizerské hory a k východu na Krkonoše.

Z Bukovce sejdeme severním svahem a vrátíme se na turistickou cestu. Můžeme si prohlédnout rázovitou horskou osadu Jizerka s pozůstatky po dvou sklárnách a malým muzeem v dřevěné budově bývalé školy. Občerstvení poskytuje bouda Pyramida, podobně i restaurace Pod Bukovcem, kde se mohou zastavit ti, kteří nechtějí zacházet do osady. Už je také na čase vydat se na zpáteční cestu.

Odbočíme vlevo na žlutě značenou cestu, vedoucí pod vrcholem Zámky (1002 m.n.m.,odbočka na vyhlídku) a samotou na Václavínská Studánka.

Z Polubného dorazíme do Horního Kořenova na nádraží. Jízda ,,motoráčkem“ po krásném úseku trati do Harrachova-Mýtiny je příjemným zakončením túry. Pokud však v dohledné době vlak nejede, nebo máte ještě dostatek sil a času, můžete sejít do Martinského údolí a po stejné trase jako ráno se vrátit do Harrachova.